Велика їх частина залишається непоміченою, оскільки ми не в змозі відрізнити основні почуття начебто радості, гніву і страху, від інших, які з ними пов'язані між собою.
Вчені, які займаються дослідженням людської природи, говорять про існування трьох категорій емоцій:
1. Первинні. Вони є реакцією на вплив зовнішніх подразників. Наприклад, якщо є загроза для життя або благополуччя, людина природно починає відчувати почуття страху. Якщо людина чує новина про смерть когось із знайомих, тоді його реакцією стане печаль. Основою для первинних почуттів служать інстинкти, тому контролювати і управляти їх проявами досить складно.
2. Вторинні. Так само як емоції, які характеризують виражені стану, які присутні тривалий час після первинних почуттів. Наприклад, коли людина стикається з якоюсь загрозою, він природно відчуває страх, але згодом вони може трансформуватися в гнів. Це почуття мобілізує наші сили на боротьбу з виниклою ситуацією.
3. Третинні емоції. Вони найчастіше упускаються дослідниками з уваги. Це доповнення перших двох груп. До них належить більша частина станів, які властиві людям. Але якщо емоційна усвідомленість людини слабо розвинена, то відрізнити їх від вторинних переживань досить складно.
Почуття людини можна порівняти з веселкою - вони мають безліч відтінків. Але існують основні види переживань, які породжують певні відчуття. Їх мова є єдиним для всього світу, на ньому можуть спілкуватися люди незалежно від національності, релігії. Їм володіють навіть птахи і тварини. Найпоширенішими є гнів і радість. Все живе на планеті знайоме зі страхом і смутком. Кожен може дивуватися і огиду. Це базові емоції, які стають основою для основних, яких існує велика кількість. Вони створюють найрізноманітніші комбінації з тонкими і часом ледь вловимими гранями.
Ми можемо мить радіти, а в інше вже відчувати гнів. Любити і ненавидіти одну людину в один момент. Розпізнати основні види емоцій можна по виразу обличчя і поведінки людини.
Точно не можна визначити, яке почуття переживає людина, можна лише приблизно спробувати визначити його до якогось виду. Наприклад, можна зрозуміти, що хтось відчуває радість. Але вона досить рідко буває в чистому вигляді, без домішок. У ній може бути присутнім відтінок надії і розчулення, а може навіть ширший спектр відчуттів.
Всі емоції клієнтів діляться на позитивні, негативні і нейтральні. Перейдемо до розгляду основних з них.
До позитивних почуттів відносяться:
- радість;
- захват;
- впевненість;
- блаженство;
- ніжність;
- симпатія;
- кохання;
- задоволення.
До негативних емоцій відносяться:
- гнів;
- зловтіха;
- помста;
- горе;
- тривога;
- страх;
- відчай;
- туга.
Нейтральні емоції:
- байдужість;
- цікавість;
- здивування.
Вчені-зоологи під час проведення досліджень встановили, що тварини досить легко розпізнають емоції, які відчувають їх родичі і чоловік. Додатково до всього, вони здатні переживати ті ж відчуття. Кожне почуття створює певний резонанс, який стимулює оточуючих відчувати те ж саме.
Численні дослідження свідчать про те, що основні переживання викликають реакцію не тільки у людей і тварин, але навіть у рослин.
Без сумніву емоції важливі і потрібні, без них неможливо жити. Вони притаманні всім, але самі тонких їх прояви здатні випробувати тільки ті істоти, які відрізняються ніжною душевною організацією. Деякі люди, які мають меншу чутливість, не здатні відчути весь спектр емоцій, вловлюючи лише основоположні з них, такі як страх, гнів, печаль і радість.
Варто виділити ще один вид переживань, який отримав назву афекту. У такому стані у людини відключається раціональне мислення. Його дії стають стереотипними, схожі на аварійну програму, яка запускається в разі загрози. Ця програма може бути закладена генетично або бути нав'язаною суспільством. Серед найпоширеніших реакцій може бути заціпеніння, агресія і втеча.
Вчені вважають, що глибина спектра емоцій залежить від положення на соціальних сходах еволюції. Але в цьому твердженні прихована лише частина правди.
Трапляється і так, що людина залишається глухим до чужих переживань, в той час як тварини здатні розрізняти навіть найменші зміни в настрої господарів.
На думку скептиків, люди не надто емоційні здатні на велику тонкість в прояві власних почуттів. Але життєвий досвід говорить про зворотне.
У нашому інтернет-магазині "Укрсалон" Ви зможете придбати за доступною ціною салонне обладнання для організації будь-якого виду бізнесу в індустрії краси!