Кожен знає і неодноразово чув, наскільки корисний зелений чай, але п'ють його далеко не всі. Він володіє дещо незвичним терпким смаком. В основному цей напій вживають вранці люди, живуть на Півночі. З цим пов'язаний їх ритуал - вранці жінка прокидається, готує зелений чай з молоком, сіллю, цукром, вершковим маслом. Чоловіки замість сніданку пили кухоль цього напою, йшли працювати. Цей чай мав таку енергією, що сил їм вистачало до самого обіду. Це не тільки залежить від поживності молока, цукру та олії, а й його незвичайне тонізуючу властивість. Люди півночі завжди славилися своєю силою, довголіттям і енергією. Шкіра жінок завжди виглядає красивою і доглянутою до самої старості.
За принципом зелений це той же чорний чай, тільки його обробляють кілька за іншою технологією. Щоб отримати зелений чай збирають листя, злегка їх подвяливают на сонці, після сушать . Сушка може бути природною (на жарких сонячних променях), в спеціальних сушарках (шафах) навіть з додаванням серпанок. Це робить чай дуже навіть пікантним.
Ще в давні часи були відкриті корисні особливості цього напою. Вважали, що він має властивість продовжувати життя, підтвердженням цього є сьогоднішні дослідження. У цей чай вміщається велика кількість антиоксидантів, що сприяють продовженню молодості. Чай запобігає розвитку ракових пухлин, у багатьох випадках справлявся з променевою хворобою.
Крім перерахованих вище цінностей зелений чай містить в собі калій (корисний для серцево-судинної системи), фтор (для зубної емалі), йод (для щитовидної залози), Вітамін К (при поганій згортання крові). А ще тут присутній натрій, марганець, фосфор, кремній.
Найбільше в літню спеку вгамовує спрагу танін, який міститься в зеленому чаї, саме він надає терпкий смак. Цей елемент здатний підвищувати імунітет організму в цілому, сприяє кращому засвоєнню вітаміну С, стінки судин робить більш міцними.
Однією з головних завдань є правильне приготування цього напою. А цілющі властивості почнуть діяти, тільки якщо його правильно вживати. У спекотну погоду він може приносити прекрасну прохолоду, втамовувати спрагу. Але не слід чекати, поки чай охолоне, адже в такому випадку не відбудеться ніякого ефекту. На жаль, цей чай має певної гіркотою, тому багато від нього відмовляються. Щоб ця гіркота не утворювався, чай варто заварювати трохи остиглим окропом (70-80 градусів). Наполягати чаї слід близько п'яти хвилин , Але не більше, а після розливати в чашки. Якщо ж ви передержали чай, і гіркоту все-таки утворилася, її можна нейтралізувати додаванням молока.
Крім того від зеленого чаю добре худнути. Зелений чай прискорює метаболізм, спалює велику кількість калорій при правильному харчуванні. Вчені довели: приймаючи щодня по чотири чашки чаю можна за один місяць спалити до 300 грамів жиру. Але приймати його в більшій кількості не рекомендується. Якщо вас мучить подагра, його зовсім приймати не рекомендується, це ж стосується артриту і ревматизму. Вагітним і годуючим не слід вживати більше однієї чашки на добу.
В інтернет-магазині "Укрсалон" Ви можете придбати за доступними цінами косметологічні кушетки для зручності проведення різних омолоджуючих процедур!